O nas

Tradycje Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego sięgają 1922 roku. To właśnie wtedy w opuszczonych przez zaborców obiektach w Aleksandrowie Kujawskim powstał ze składek ówczesnych pracowników Dyrekcji Kolei w Warszawie “Dom Wypoczynkowy Kolonii Letnich”, stopniowo przekształcany w Zakład Leczniczy.

W latach trzydziestych minionego stulecia został przejęty przez stowarzyszenie pod nazwą “Rodzina Kolejowa”. Pod zarządem stowarzyszenia funkcjonował oraz rozwijał się w Aleksandrowie Kujawskim jako Zakład Przyrodoleczniczy aż do czasu wybuchu II Wojny Światowej.

Po II Wojnie Światowej Zakład wznowił działalność pod nazwą “Sanatorium Zdrojowe Kolei Państwowych” w czterech pawilonach przy ulicy Narutowicza 12.

Pierwszy pawilon “Kolejowego Sanatorium Zdrojowego” w Ciechocinku wybudowano przy okazji odbudowy Dworca PKP ze zniszczeń wojennych i oddano uroczyście do użytku w dniu 1 maja 1952 roku


W ciągu następnych kilkunastu lat sanatorium ciechocińskie dynamicznie się rozwinęło. W kwartale ulic Widok – Zdrojowa i (obecnie) B. Alberta powstał obiekt na 200 łóżek z pełnym zapleczem diagnostycznym i zabiegowym oraz rehabilitacyjnym basenem termalnosolankowym.

W dniu 1 stycznia 1972 roku zostaje połączone Kolejowe Sanatorium Uzdrowiskowe w Ciechocinku z Sanatorium w Aleksandrowie Kujawskim. Od tej pory aleksandrowski obiekt jest Oddziałem zamiejscowym ciechocińskiego sanatorium. 
Wyremontowany i zmodernizowany w latach 1974-1990 oddział również posiada pełną bazę diagnostyczną i zabiegową oraz własny rehabilitacyjny basen termalny. Każdy z obiektów dysponuje bazą hotelową na 200 miejsc i zajmuje się przede wszystkim leczeniem uzdrowiskowym, profilaktyką i rehabilitacją medyczną.

1 Października 1991 roku “Kolejowe Sanatorium Uzdrowiskowe” zostaje przekształcone w “Szpital Uzdrowiskowy”. Dla przyjeżdżających tutaj kuracjuszy oznacza to szerszy zakres usług – całodobową, bardziej intensywną i systematyczną opiekę lekarską oraz pielęgniarską, możliwość przeprowadzenia badań specjalistycznych i diagnostycznych lub konsultacji a także wykonanie niezbędnych badań laboratoryjnych.

Reforma ochrony zdrowia w Polsce powoduje, że z końcem 1998 roku Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy w Ciechocinku z Oddziałem zamiejscowym w Aleksandrowie Kujawskim opuszcza struktury PKP i od 1 Stycznia 1999 podejmuje działalność w formie spółki prawa handlowego jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej. 

Obie placówki Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego w Ciechocinku specjalizują się w szczególności w leczeniu schorzeń narządu ruchu, reumatycznych i pourazowych, chorobach układu nerwowego, górnych dróg oddechowych i układu krążenia. 
Oprócz tego świadczymy usługi hotelowe, żywieniowe, organizacji kongresów, zjazdów i konferencji.

Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy w Ciechocinku położony jest w centrum uzdrowiska, w pobliżu słynnych ciechocińskich dywanów kwiatowych, Parku Zdrojowego oraz tężni. 
W naszym obiekcie “pod jednym dachem” oferujemy Państwu bazę hotelową o wysokim standardzie i pełną bazę diagnostyczną i leczniczo – zabiegową.

Przez całą dobę czuwa nad Państwem profesjonalny personel medyczny.